menu Home chevron_right
Music

Shtëpia diskografike ‘Warner Music’ nënshkruan kontratën e parë me një artiste virtuale të krijuar nga inteligjenca artificiale

| September 12, 2023
Shtëpia diskografike ‘Warner Music’ nënshkruan kontratën e parë me një artiste virtuale të krijuar nga inteligjenca artificiale

Warner Music ka nënshkruar marrëveshjen e parë ndonjëherë me një yll popi virtual në atë që është një moment potencial sizmik në industri – por po përballet me një reagim të ashpër në internet për ‘seksualizimin e një trupi të ngjashëm me fëmijën’ në videon muzikore ‘rrëqethëse’ debutuese të këngëtares avatar.

Avatari Noonoouri u krijua në vitin 2018 si një avatar 18 vjeçar i metaverse, përpara se të vazhdonte të përdorej në fushatat e modës për markat “Dior”, “Balenciaga” dhe “Valentino”, shkruan DailyMail.

Avatari i krijuar nga inteligjenca artificale deri më tani ka grumbulluar më shumë se 400,000 ndjekës në Instagram dhe tani ka publikuar këngën e saj të parë “Dominoes”, e cila tashmë ka pasur më shumë se 60,000 shikime në YouTube.

Megjithatë, shumica e fansave të muzikës pop u zhgënjyen, pasi ata u lajmëruan në rrjetet sociale për të kritikuar vendimin e ‘pështirë’ të shtëpisë diskografike Warner Music për të krijuar ‘pedo clickbait’ me një video muzikore që shfaq Noonoourin të veshur me markën e veshjeve të Kim Kardashianm “Skims”.

Një përdorues i X shkroi: “Pse … është një fëmijë?”, ndërsa një tjetër tha: “Pak kur mendova se nuk mund të zhyten më poshtë”.

Të tjerë thanë se Noonoouri kishte trupin e një ’12-vjeçari’ dhe ishte ‘shumë i neveritshëm’, ndërsa përdoruesi i X, Lachlan Blackmore shtoi: “A është kjo pamja me të cilën Warner dëshiron të lidhet?”.

Nuk është hera e parë që prindërit shprehin shqetësimin se personazhet metavers janë ‘hiperseksualizuar’, veçanërisht në lidhje me lojën “Avakin Life”, ku ylli virtual i popit Polar performon rregullisht para turmave të adoleshentëve.

Një zëdhënës i Warner Music Central Europe tha: “Noonoouri është një personazh dixhital i vjetër, me të cilin ne kemi nënshkruar një kontratë menaxhimi”.

“Ajo nuk është krijuar nga inteligjenca artificiale, megjithëse teknologjia e asistuar nga AI është përdorur për të ndihmuar në krijimin e zërit të saj të këndimit”.

“Kantautorë dhe muzikantë të talentuar kanë shkruar dhe regjistruar këngën e saj debutuese ‘Dominoes’, dhe ne mezi presim që fansat ta zbulojnë atë”.

Kompania nuk ka zbuluar se sa vlen marrëveshja e saj me Noonoouri, por çdo këngëtar, kompozitor dhe muzikant që ka kontribuar në këngën debutuese do të marrë përqindje, siç është rasti me prodhimin e muzikës tradicionale.

Zëri i Noonoouri-t ka një vrull pasi është krijuar duke përdorur inteligjencën artificiale gjeneruese, një teknologji që merr të dhënat ekzistuese dhe i transformon ato në diçka krejtësisht të re.

Ai përfshinte marrjen e regjistrimit të një këngëtareje të vërtetë njerëzore dhe modifikimin e saj për t’i dhënë yllit të popit identitetin e saj unik vokal.

Kënga debutuese e personazhit përfshin DJ dhe producent muzikor gjerman 38-vjeçar Alle Farben, emri i vërtetë i të cilit është Frans Zimmer.

Në një postim në Instagram, Noonoouri shkroi: “Muzika luan një rol të madh në jetën time që nga fillimet”.

“Më krijon humor dhe ushqen vizionet dhe idetë e mia për t’i sjellë ato në jetë si një forcë lëvizëse brenda meje”.

“Warner Music është shtëpia e shumë artistëve të mi të preferuar të muzikës. Nuk mund të jem më mirënjohëse dhe e nderuar që bashkohem me një familje kaq të mrekullueshme, ku meloditë e muzikës janë ritmi i jetës”.

Noonoouri u krijua nga dizajneri grafik 43-vjeçar Joerg Zuber, nga Mynihu.

Duke komentuar videon e saj debutuese në Instagram, ajo tha: “Pas dy vitesh duke punuar kaq shumë në këtë projekt muzikor, më në fund mund ta ndajmë këtë punë ekipore të jashtëzakonshme me botën – faleminderit Warner Music që besove tek unë”.

Njoftimi i Warner Music vjen vetëm një muaj pasi u zbulua se rivali Universal Music ishte në bisedime me Google për të licencuar zërat dhe meloditë e artistëve në mënyrë që ato të mund të përdoren për këngët e krijuara nga inteligjenca artificiale.

Diskutimet janë në një fazë shumë të hershme dhe asnjë lansim i produktit nuk është i pashmangshëm, por qëllimi është të arrihet një marrëveshje ku mund të zhvillohen më shumë softuerë që lejojnë fansat të krijojnë këngë me inteligjencë artificiale dhe të paguajnë pronarët e të drejtave të autorit.

Artistëve do t’u jepej zgjedhja për të zgjedhur ose për të dalë nga sipërmarrja.

Është një situatë e ngjashme me atë në të cilën u gjend biznesi i muzikës me ngritjen e YouTube, ku njerëzit filluan të përdorin këngë hit si kolona zanore për videot që kishin krijuar.

Kjo çoi në mosmarrëveshje ligjore për vite me radhë për shkeljen e të drejtave të autorit derisa u arrit një marrëveshje që parashikon që industria e muzikës paguan rreth dy miliardë dollarë (1.8 miliard euro) në vit për klipet e krijuara nga përdoruesit. /Telegrafi/

 

The post Shtëpia diskografike ‘Warner Music’ nënshkruan kontratën e parë me një artiste virtuale të krijuar nga inteligjenca artificiale appeared first on Telegrafi.

Written by

Comments

This post currently has no comments.

Leave a Reply


 • cover play_circle_filled

  01. Cyborgphunk
  Grover Crime, J PierceR

  file_download
 • cover play_circle_filled

  02. Glitch city
  R. Galvanize, Morris Play

  add_shopping_cart
 • cover play_circle_filled

  03. Neuralink
  Andy Mart, Terry Smith

  add_shopping_cart
 • cover play_circle_filled

  04. Chemical happyness
  Primal Beat, Kelsey Love

  add_shopping_cart
 • cover play_circle_filled

  05. Brain control
  Grover Crime

  add_shopping_cart
 • cover play_circle_filled

  01. Neural control
  Kenny Bass, Paul Richards

  add_shopping_cart
 • cover play_circle_filled

  02. Prefekt
  Kenny Bass, Paul Richards, R. Galvanize

  add_shopping_cart
 • cover play_circle_filled

  03. Illenium
  Grover Crime, J PierceR

  add_shopping_cart
 • cover play_circle_filled

  04. Distrion Alex Skrindo
  Black Ambrose, Dixxon, Morris Play, Paul Richards

  add_shopping_cart
 • cover play_circle_filled

  Live Podcast 010
  Kenny Bass

 • cover play_circle_filled

  Live Podcast 009
  Paula Richards

 • cover play_circle_filled

  Live Podcast 008
  R. Galvanize

 • cover play_circle_filled

  Live Podcast 007
  Kenny Bass

 • cover play_circle_filled

  Live Podcast 006
  J PierceR

 • cover play_circle_filled

  Live Podcast 005
  Gale Soldier

 • cover play_circle_filled

  Live Podcast 004
  Kelsey Love

 • cover play_circle_filled

  Live Podcast 003
  Rodney Waters

 • cover play_circle_filled

  Live Podcast 002
  Morris Play

 • cover play_circle_filled

  Live Podcast 001
  Baron Fury

play_arrow skip_previous skip_next volume_down
playlist_play