menu Home chevron_right
Music

I rikthehet muzikës rap pas shumë viteve, MC Mimo: “Hala” jam çikë me taktikë

| October 13, 2023
I rikthehet muzikës rap pas shumë viteve, MC Mimo: “Hala” jam çikë me taktikë

Ishte ndër femrat e para të muzikës hip-hop në skenën vendore, dhe që me debutimin e saj në muzikë kishte goditur fortë te adhuruesit e rap-it. Mirëpo karriera e saj në muzikë qe jetëshkurtër. Përkundër vrullit që pati në nisje, MC Mimo e la karrierën pas vetëm dy vitesh nga koha kur filloi.

Rap-artistja, emri i vërtetë i së cilës është Mimoza Abdullahi, është rikthyer së fundmi pas shumë vitesh në muzikë, fillimisht me një ‘freestyle’ dhe tani me një këngë të re të titulluar “Hala”.

Në një intervistë për Telegrafin, MC Mimo vjen për të rrëfyer se si ka qenë jeta e saj në gjithë këto vite, cilat janë planet e saj në karrierë dhe se a është ende “çikë me taktikë” siç thoshte dikur në këngën e saj hit, “Na Jem”.

MC Mimo (Foto: MC Mimo/YouTube)

Telegrafi: MC Mimo, i jeni rikthyer muzikës pas një kohe të gjatë. Na trego pak ku ke qenë gjithë këto vite dhe pse nuk je marrë me muzikë?

MC Mimo: Arsyeja për largimin nga muzika ka qenë fmitë e mi. Unë jam bërë nënë në moshë shumë të re dhe kam dashur të jem pjesë e jetës së tyre në çdo fazë që kanë pasur. Tani që më janë bërë adoleshentë, kam gjetur kohë për veten time dhe thashë pse mos të provoj pasionin që kam.

Telegrafi: “Hala” titullohet projekti juaj më i ri muzikor. Na fol pak më shumë rreth kësaj kënge dhe pse pikërisht e titulluat “Hala”?

MC Mimo: Është titulluar “Hala” për shkak që “hala unë jam çikë me taktikë, hala jom ‘bad’, hala t’u repit” (qesh). Veç për të treguar që hala këtu jam.

MC Mimo (Foto: MC Mimo/Instagram)

Telegrafi: A është ky një paralajmërim për rikthim me kohë të plotë në muzikë? A planifikoni të publikoni edhe këngë të tjera?

MC Mimo: Muzika për mua prej fillimit ka qenë më shumë pasion se profesion. Unë ende kam familjen time dhe punën time primare, ndërsa me muzikë merrem kurdo që kemi kohë, unë dhe menaxheri im, Ardiani. Kemi në plan disa këngë të perfunduara që do ti lansojmë, por të gjitha këto në kohën e vet.

Telegrafi: “Na jem” ka qenë dikur një hit i padiskutueshëm. Si ndjeheni kur shihni që kjo këngë vazhdon të dëgjohet edhe sot?

MC Mimo: Kënga “Na jem” është ‘Evergreen’ që nuk plaket asnjëherë edhe gjithmone ka me qenë në top.

Telegrafi: Çfarë mendimi ke sot për estradën dhe sa ka ndryshuar nga koha kur ti e nise karrierën në hip-hop?

MC Mimo: Nuk është që kam ndonjë mendim specifik. Hip-hopi gjatë viteve ka ndryshuar prej ‘old school (shkollë e vjetër)’ në ‘new school (shkollë e re)’. Estrada jonë vetëm po ecë me kohën.

MC Mimo (Foto: MC Mimo/Instagram)

Telegrafi: Çfarë mendimi ke për femrat tjera në hip-hop dhe me kë do dëshiroje një bashkëpunim?

MC Mimo: Femrat tona janë më të mirat që ekzistojne. Jua dua shumë muzikën edhe frymën të cilën e sjellin. Secila është e veantë në mënyrën e vet. Përveç me Dafinën, s’e shoh vetën për momentin që do kisha pasur qejf të bëj një bashkëpunim, por edhe ky mendim mund të ndryshojë me kohë. Nuk i dihet.

Telegrafi: Me çfarë jeni marrë gjatë gjithë këtyre viteve sa keni qenë larg muzikës?

MC Mimo: Gjatë gjithë këto vite të mos-prezencës time në muzikë jam marrë me familjen, me punë dhe me veten time.

MC Mimo (Foto: MC Mimo/Instagram)

Telegrafi: Mimoza, faleminderit shumë për intervistën. Për fund, cili do të ishte mesazhi yt për lexuesit?

MC Mimo: Faleminderit edhe juve që keni shprehur interesim të më keni pjesë të platformës tuaj. Mesazhi im për lexuesit është “jini gjithmone vetvetja, origjinali është më i mirë se kopja”. Ndiqni endrrat tuaja edhe mos e lejoni askënd të ju bind që nuk mund të arrini. /Telegrafi/

The post I rikthehet muzikës rap pas shumë viteve, MC Mimo: “Hala” jam çikë me taktikë appeared first on Telegrafi.

Written by

Comments

This post currently has no comments.

Leave a Reply


 • cover play_circle_filled

  01. Cyborgphunk
  Grover Crime, J PierceR

  file_download
 • cover play_circle_filled

  02. Glitch city
  R. Galvanize, Morris Play

  add_shopping_cart
 • cover play_circle_filled

  03. Neuralink
  Andy Mart, Terry Smith

  add_shopping_cart
 • cover play_circle_filled

  04. Chemical happyness
  Primal Beat, Kelsey Love

  add_shopping_cart
 • cover play_circle_filled

  05. Brain control
  Grover Crime

  add_shopping_cart
 • cover play_circle_filled

  01. Neural control
  Kenny Bass, Paul Richards

  add_shopping_cart
 • cover play_circle_filled

  02. Prefekt
  Kenny Bass, Paul Richards, R. Galvanize

  add_shopping_cart
 • cover play_circle_filled

  03. Illenium
  Grover Crime, J PierceR

  add_shopping_cart
 • cover play_circle_filled

  04. Distrion Alex Skrindo
  Black Ambrose, Dixxon, Morris Play, Paul Richards

  add_shopping_cart
 • cover play_circle_filled

  Live Podcast 010
  Kenny Bass

 • cover play_circle_filled

  Live Podcast 009
  Paula Richards

 • cover play_circle_filled

  Live Podcast 008
  R. Galvanize

 • cover play_circle_filled

  Live Podcast 007
  Kenny Bass

 • cover play_circle_filled

  Live Podcast 006
  J PierceR

 • cover play_circle_filled

  Live Podcast 005
  Gale Soldier

 • cover play_circle_filled

  Live Podcast 004
  Kelsey Love

 • cover play_circle_filled

  Live Podcast 003
  Rodney Waters

 • cover play_circle_filled

  Live Podcast 002
  Morris Play

 • cover play_circle_filled

  Live Podcast 001
  Baron Fury

play_arrow skip_previous skip_next volume_down
playlist_play