menu Home chevron_right
Music

Po dëgjohet nga miliona njerëz në mbarë botën por nuk ekziston – Noonoouri, artistja e krijuar me inteligjencë artificiale që po ngjall reagime

| October 12, 2023
Po dëgjohet nga miliona njerëz në mbarë botën por nuk ekziston – Noonoouri, artistja e krijuar me inteligjencë artificiale që po ngjall reagime

Ata këndojnë, kërcejnë, modelojnë, por nuk ekzistojnë në jetën reale – influencuesit virtualë po përpiqen të dalin nga metaversi dhe të futen në top lista.

Nga Alvin dhe The Chipmunks te Gorillaz, dhe Hatsune Miku te Polar, industria e muzikës nuk është e panjohur për personazhet virtuale si yjet e popit, shkruan BBC.

Ashtu si shumë prej artistëve njerëzorë të sotëm, ata kanë fituar çmime ‘Grammy’, kanë mbajtur koncerte si hologramë dhe madje mund të “anulohen” për shkak të komenteve të diskutueshme.

Noonoouri, një personazh dixhital i krijuar nga stilisti gjerman Joerg Zuber, është influencuesi më i fundit virtual me flokë blu dhe me fytyrë kukulle që ka arritur të nënshkruajë një kontratë menaxhimi.

E krijuar duke përdorur kapjen e lëvizjes dhe grafika të avancuara, ajo ka nënshkruar kontratë me Warner Music si artistja e parë avatar, duke fërkuar supet (praktikisht) në të njëjtën shtëpi diskografike me emra të njohur si: Ed Sheeran, Dua Lipa, Cardi B dhe Ashnikko.

Vokali i saj, i ndërtuar pjesërisht duke përdorur mjete të inteligjencës artificiale (AI), e ka kthyer atë në një “popstar AI”.

Dhe ndërsa Warner Music thotë se inteligjenca artificiale (AI) luajti vetëm një rol të vogël në krijimin e vokalit të Noonoouri, nënshkrimi i saj vjen ende mes shqetësimeve në rritje mbi rolin që luan AI në krijimin e muzikës dhe nëse do të zhvendosë ose mashtrojë artistët duke dublikuar tingullin, stilin ose imazhin e tyre.

Lexo po ashtu
Shtëpia diskografike ‘Warner Music’ nënshkruan kontratën e parë me një artiste virtuale të krijuar nga inteligjenca artificiale

Marec Lerche, kreu i zhvillimit të biznesit në Warner Music Central Europe, thotë se Noonoouri dhe krijimet dixhitale si ajo mund t’u ofrojnë shtëpive diskografike më shumë eksperimentim dhe fleksibilitet.

“Mund të shfaqeni në vende të ndryshme në të njëjtën kohë, mund të ndryshoni stilin e saj në një minutë – ne mund ta bëjmë Nonooouri të fluturojë nëse duam, sepse ajo është e natyrshme për të”, thotë ai.

Foto: Noonoouri/Instagram

“Ajo është tashmë një personazh dixhital, kështu që ka më shumë mundësi sesa me një artist njerëzor në këtë aspekt”.

Përqendrimi i Noonoouri në muzikë pason atë të një tjetër influencuesi më të mirë virtual, Lil Miquela, i cili fillimisht filloi të publikonte këngë në vitin 2017 dhe ka marrë miliona shikime për videot e saj muzikore në YouTube.

Muzikologia Dr Shara Rambarran thotë se influencuesit virtualë-të kthyer në yje pop-i që hyjnë në arenë mund të shqetësojnë muzikantët (në jetën reale) “të cilët duan të vënë muzikën e tyre atje dhe nuk duhet të kenë atë konkurrencë [shtesë]”.

Noonoouri është krijuar duke përdorur një kombinim të teknologjive të ndryshme për të kërcyer, kënduar dhe për të kërcyer virtualisht në pista.

Ajo ka 400,000 ndjekës në Instagram, një kontratë modelimi dhe një pamje si kukull që mund të ndryshohet ose transformohet me klikimin e një butoni.

Zuber, i cili punon në një studio dizajni në Mynih, thotë se Noonoouri është një “projekt i përjetshëm” për të.

Foto: Noonoouri/Instagram

U mishërua nga ai dhe ekipi i tij prej pesë personash si një personazh që fillimisht mund të fliste dhe të nxirrte në pah problemet e botës në një formë të gjallë 3D.

“Ne filluam me flokët, vizatimet e pëlhurës, lëvizjen dhe gjithçka, dhe unë u futa në një kostum për të ecur si ajo… për të përcaktuar lëvizjet e saj, gjestet e saj dhe gjithçka”, thotë ai.

Z. Zuber shton se ekipi ishte i prirur t’i jepte Noonoouri një zë më “teknik” se sa njerëzor – që do të thoshte të mbulonte vokalin e tij bazë për personazhin me një këngë melodike nga një këngëtare profesioniste.

Më pas u përdorën algoritmet për të korrigjuar automatikisht regjistrimet vokale origjinale të Noonoouri dhe për të ndihmuar ekipin të përputhej me shpejtësinë, tempin dhe lartësinë e zërit të këngëtares.

Foto: Noonoouri/Instagram

Kontrata e saj me Warner vjen në sfondin e shqetësimeve në industrinë e muzikës mbi rritjen e teknologjisë.

Ndërsa artistë si Grimes dhe David Guetta kanë thënë se po e mirëpresin një teknologji të tillë për të eksperimentuar me prodhimin e tyre muzikor, emra të tillë si Sting dhe Ed Sheeran kanë kritikuar përdorimin e AI.

Jamie Njoku-Goodwin, shefi ekzekutiv i shoqatës së industrisë UK Music, thotë se shumë në industri janë të ngazëllyer për mundësitë që AI mund t’u japë artistëve dhe producentëve, por duke kuptuar peizazhin rregullator dhe ligjor në mënyrë që “mund të mundësojë krijimtarinë njerëzore, dhe jo ta gërryejë atë”.

“Ka të bëjë me njohjen e përmbajtjes dhe të të dhënave mbi të cilat është duke u trajnuar AI, [dhe] për të siguruar që ka etiketim adekuat në mënyrë që të dimë nëse një pjesë muzikore është apo jo e krijuar nga AI”, thotë ai.

Foto: Noonoouri/Instagram

Dr Shara Rambarran ka kompozuar këngë për muzikantët virtualë dhe thotë se ndërkohë që tendenca e yjeve të popit dixhital nuk ka gjasa të zvogëlohet në të ardhmen, nuk ka gjasa gjithashtu të uzurpojë njerëz të prekshëm që do të kryesojnë top-listat.

“Nuk është aspak një koncept i ri, ata kanë ekzistuar gjithmonë në një formë apo formë”, thotë ajo.

“Por a do të kapërcejë gjithçka në industrinë e muzikës? Unë nuk mendoj kështu. Mendoj se do të ketë vend për të gjithë. Gjithmonë do të ketë një krijim tjetër inovativ për të cilin do të flasim dhe nëse kjo nuk funksionon, diçka do ta zëvendësojë atë”, tha Shara. /Telegrafi/

The post Po dëgjohet nga miliona njerëz në mbarë botën por nuk ekziston – Noonoouri, artistja e krijuar me inteligjencë artificiale që po ngjall reagime appeared first on Telegrafi.

Written by

Comments

This post currently has no comments.

Leave a Reply


 • cover play_circle_filled

  01. Cyborgphunk
  Grover Crime, J PierceR

  file_download
 • cover play_circle_filled

  02. Glitch city
  R. Galvanize, Morris Play

  add_shopping_cart
 • cover play_circle_filled

  03. Neuralink
  Andy Mart, Terry Smith

  add_shopping_cart
 • cover play_circle_filled

  04. Chemical happyness
  Primal Beat, Kelsey Love

  add_shopping_cart
 • cover play_circle_filled

  05. Brain control
  Grover Crime

  add_shopping_cart
 • cover play_circle_filled

  01. Neural control
  Kenny Bass, Paul Richards

  add_shopping_cart
 • cover play_circle_filled

  02. Prefekt
  Kenny Bass, Paul Richards, R. Galvanize

  add_shopping_cart
 • cover play_circle_filled

  03. Illenium
  Grover Crime, J PierceR

  add_shopping_cart
 • cover play_circle_filled

  04. Distrion Alex Skrindo
  Black Ambrose, Dixxon, Morris Play, Paul Richards

  add_shopping_cart
 • cover play_circle_filled

  Live Podcast 010
  Kenny Bass

 • cover play_circle_filled

  Live Podcast 009
  Paula Richards

 • cover play_circle_filled

  Live Podcast 008
  R. Galvanize

 • cover play_circle_filled

  Live Podcast 007
  Kenny Bass

 • cover play_circle_filled

  Live Podcast 006
  J PierceR

 • cover play_circle_filled

  Live Podcast 005
  Gale Soldier

 • cover play_circle_filled

  Live Podcast 003
  Rodney Waters

 • cover play_circle_filled

  Live Podcast 004
  Kelsey Love

 • cover play_circle_filled

  Live Podcast 002
  Morris Play

 • cover play_circle_filled

  Live Podcast 001
  Baron Fury

play_arrow skip_previous skip_next volume_down
playlist_play