menu Home chevron_right
Music

Rikthyer nga Zelanda e Re në Kosovë, Vesa Luma: Më kishte marrë malli për muzikën dhe vendin

| October 3, 2023
Rikthyer nga Zelanda e Re në Kosovë, Vesa Luma: Më kishte marrë malli për muzikën dhe vendin

Këngëtarja e njohur shqiptare, Vesa Luma, ka qenë gjithmonë shumë e dashur për publikun që në fillimet e karrierës së aj në “Ethet e së premtes”, e deri në momentet më kulminante të karrierës së saj.

Interpretuesja e shumë hiteve në estradë i është rikthyer skenës shqiptare pas një m,ungese të gjatë – kjo për shkak se viteve të fundit ka qenë duke jetuar në kontinentin e largët oqeanik.

Në një intervistë për Telegrafin, në një nga paraqitjet e saj më të fundit live në skenë, Vesa foli për rikthimin e saj dhe mallin që ka ndjerë për skenën.

“Kam qejf mos t’i harroj dhe mundohem të mos i harroj njerëzit që mi kanë dhënë hapat e parë të karrierës, kështu që unë sonte po mundohem që përmes një kënge time shumë të dashur të ua kthej suportin. Më kishte marri të performoj live dhe kam shumë emocione”, tha Vesa Luma për Telegrafin.

Vesa Luma (Foto: Vesa Luma/Instagram)

Ajo tregoi se është duke punuar në një mini-album që do ta publikojë së shpejti, me të cilin do të tentojë rikyçjen në tregun vendor të muzikës, pas një mungese të gjatë.

“Patjetër asnjëherë larg stilit tim edhe pse jam munduar disa herë dhe e kam kuptuar që definitvisht duhet të kthehem në stilin tim. Kështu që jam duke punuar në një EP me disa këngë që do t’i lansoj të gjitha përnjëherë. Kështu që vetëm edhe pak durim edhe po besoj, po shpresoj shumë që do t’iu pëlqejë njerëzve”, tha interpretuesja e hitit “Jemi dhe s’jemi”.

Vesa dhe bashkëshorti i saj, reperi Big Basta, prej vitesh kishin zgjedhur Zelandën e Re si folenë e tyre të familjes, por që një biletë njëdrejtimëshe i ka kthyer ata në Kosovë, pa vendimin për t’u kthyer sërish prapa në Zelandë – së paku për momentin.

“Çfarë më ktheu nga Zelanda në Kosovë. Unë thash e kemi blerë një biletë njëdrejtimëshe, edhe gjithmonë kështu po them. Sepse po kemi dëshirë qejf ta trajtojmë veten më shumë si banorë të globit, në mënyrë që nesër-pasnesër prapë nëse duam, të kthehemi”, tha Vesa për Telegrafin.

Vesa Luma (Foto: Vesa Luma/Instagram)

Më tej, artistja nga Prishtina dha si arsye të rikthimin ngrohtësinë familjare, teksa shtoi se nuk ekziston mundësia që një ditë, familja të shpërngulet prapë në Oqeani.

“Por për momentin kishim atë përshtypje që ne kishim nevojë edhe ne të bëjmë një rikthim tjetër, si unë si Geri (Big Basta). Dhe djali të jetë sa më pranë kushërinjve të vet, gjyshërve të vet – sa është i vogël se kur të rritet më pas është më problem. Pak a shumë këto pak a shumë kanë qenë arsyet. Por nuk e përjashtoj mundësinë që pas disa viteve, prapë mund të bëj një rrugë. Kështu që me rëndësi është që jemi këtu tash dhe e kemi gjetur siç e kemi lënë. S’është që ka ndryshuar diçka pak sa i përket anës tonë, anës muzikore dhe artistike. Kështu që po besoj rikthimi ynë ka me qenë pak më i lehtë”, tha më tej këngëtarja.

Vesa Luma (Foto: Vesa Luma/Instagram)

Vesa në syrin publik është më shumë e njohur si këngëtare, por ajo me profesion është gazetare dhe dikur ka punuar në televizionet dhe radio e Kosovës – e për të fjala radio ka një ndjesi të veçantë

“Kur kam punuar në televizion, kam munduar që televizioni është gjithçka. E kam dashur shumë dhe vazhdoj ta dua shumë. Por kur kam filluar në radio të kem një emision timin në radio, i cili është çdo vikend, aty radio ma ka dhënë një ndjenjë komplet tjetër. Krejt ndryshe prej televizionit, shumë më të mirë, një energji shumë më e mirë, shumë më e lirshme. Një ndjenjë që televizioni nuk ma ka dhënë edhe pse e dua shumë”, përfundoi Vesa për Telegrafin.

Çifti Vesa Luma dhe Big Basta përndryshe janë martuar në verën e vitit 2015 dhe fryt i dashurisë së dyshes është djali i tyre, i quajtur Lian. /Telegrafi/

The post Rikthyer nga Zelanda e Re në Kosovë, Vesa Luma: Më kishte marrë malli për muzikën dhe vendin appeared first on Telegrafi.

Written by

Comments

This post currently has no comments.

Leave a Reply


 • cover play_circle_filled

  01. Cyborgphunk
  Grover Crime, J PierceR

  file_download
 • cover play_circle_filled

  02. Glitch city
  R. Galvanize, Morris Play

  add_shopping_cart
 • cover play_circle_filled

  03. Neuralink
  Andy Mart, Terry Smith

  add_shopping_cart
 • cover play_circle_filled

  04. Chemical happyness
  Primal Beat, Kelsey Love

  add_shopping_cart
 • cover play_circle_filled

  05. Brain control
  Grover Crime

  add_shopping_cart
 • cover play_circle_filled

  01. Neural control
  Kenny Bass, Paul Richards

  add_shopping_cart
 • cover play_circle_filled

  02. Prefekt
  Kenny Bass, Paul Richards, R. Galvanize

  add_shopping_cart
 • cover play_circle_filled

  03. Illenium
  Grover Crime, J PierceR

  add_shopping_cart
 • cover play_circle_filled

  04. Distrion Alex Skrindo
  Black Ambrose, Dixxon, Morris Play, Paul Richards

  add_shopping_cart
 • cover play_circle_filled

  Live Podcast 010
  Kenny Bass

 • cover play_circle_filled

  Live Podcast 009
  Paula Richards

 • cover play_circle_filled

  Live Podcast 008
  R. Galvanize

 • cover play_circle_filled

  Live Podcast 007
  Kenny Bass

 • cover play_circle_filled

  Live Podcast 006
  J PierceR

 • cover play_circle_filled

  Live Podcast 005
  Gale Soldier

 • cover play_circle_filled

  Live Podcast 004
  Kelsey Love

 • cover play_circle_filled

  Live Podcast 003
  Rodney Waters

 • cover play_circle_filled

  Live Podcast 002
  Morris Play

 • cover play_circle_filled

  Live Podcast 001
  Baron Fury

play_arrow skip_previous skip_next volume_down
playlist_play