menu Home chevron_right
Music

Së paku një i vdekur dhe mbi 70 mijë njerëz të ngecur në festivalin ‘Burning Man’, pas shirave të rrëmbyeshëm në Nevada

| September 5, 2023
Së paku një i vdekur dhe mbi 70 mijë njerëz të ngecur në festivalin ‘Burning Man’, pas shirave të rrëmbyeshëm në Nevada

Ndërsa mijëra njerëz mbeten të paaftë të largohen nga festivali Burning Man në shkretëtirën e Nevadës pasi shirat e dendur përmbytën kampingjet e tyre me baltë deri në kyçin e këmbës të shtunën, autoritetet thonë se po hetojnë një vdekje në këtë ngjarje.

Pjesëmarrësve iu tha të strehoheshin në shkretëtirën e shkëmbit të zi dhe të ruanin ushqimin, ujin dhe karburantin pasi një stuhi shiu përfshiu zonën, duke i detyruar zyrtarët të ndalonin çdo hyrje ose dalje nga festivali, shkruan CNN.

Zona e largët në Nevada veriperëndimore u godit nga 2 deri në 3 muaj me shi – reshje deri në 0.8 inç – në vetëm 24 orë mes të premtes dhe të shtunës në mëngjes. Reshjet e dendura të shiut ranë në tokat e thata të shkretëtirës, duke krijuar baltë të trashë, si argjila, për të cilën frekuentuesit thonë se është shumë e vështirë për të ecur ose endur me biçikletë.

Foto: Trevor Hughes/USA Today Network

“Më shumë shi priten gjatë ditëve të ardhshme dhe kushtet nuk pritet të përmirësohen sa duhet për të lejuar automjetet të hyjnë aty”, tha Byroja e Menaxhimit të Tokës në një deklaratë të marrë nga Reno Gazette Journal.

Zyra e Sherifit të Qarkut Pershing tha se po heton “një vdekje që ndodhi gjatë kësaj ngjarje shiu”. Autoritetet nuk e përmendën publikisht emrin e personit ose nuk dhanë detaje mbi rrethanat e vdekjes.

“Familja është njoftuar dhe vdekja është nën hetim”, tha zyra e sherifit në një njoftim për shtyp të shtunën vonë.

Autoritetet nuk kanë dhënë informacion se kur mund të rihapen rrugët, por dielli pritet të kthehet të hënën pas shirave të tjerë të dielën.

“Aktualisht nuk kemi një kohë të parashikuar që rrugët të jenë mjaft të thata që RV-të ose automjetet të lundrojnë në mënyrë të sigurt”, thanë organizatorët e Burning Man në një deklaratë të së shtunës në mbrëmje. “Dita e hënë vonë do të ishte e mundur nëse kushtet atmosferike janë në favorin tonë. Mund të jetë më shpejt”.

Organizatorët vunë re se shiu që bie mbi shkretëtirë tashmë të ngopur gjatë natës dhe të dielën “do të ndikojë në sasinë e kohës që duhet për tharjen e tij”.

Për momentin, porta dhe aeroporti në Black Rock City mbeten të mbyllura dhe nuk lejohet vozitje brenda ose jashtë qytetit, përveç automjeteve të urgjencës, thanë organizatorët në rrjetet sociale. Black Rock City është një metropol i përkohshëm që ngrihet çdo vit për festivalin dhe vjen me infrastrukturë emergjente, sigurie dhe sanitare.

Foto: Trevor Hughes/USA Today

Shiu “e bëri praktikisht të pamundur që mjetet e motorizuara të përshkojnë shkretëtirën”, tha Zyra e Sherifit të Qarkut Pershing, duke vënë në dukje se njerëzit u këshilluan të strehoheshin në vend derisa toka të thahet mjaftueshëm për të lëvizur në mënyrë të sigurt.

Automjetet që përpiqen të largohen do të ngecin në baltë, thanë organizatorët e Burning Man të shtunën. “Do të pengojë Exodus-in nëse kemi makina të bllokuara në rrugë në zonat tona të kampingut, ose në rrugën e portës jashtë qytetit”, shtuan organizatorët.

“Nëse jeni në BRC, ju lutemi strehohuni në vend dhe qëndroni të sigurt”, thanë tutje organizatorët.

Disa frekuentues të festivalit ecnin me kilometra në këmbë në baltën e dendur për të arritur në rrugët kryesore, ndërsa të tjerë qëndruan në kampet e tyre, duke shpresuar që kushtet të përmirësoheshin.

Hannah Burhorn, një pjesëmarrëse për herë të parë në festival, i tha CNN se njerëzit po ecnin nëpër baltë zbathur ose me çanta të lidhura rreth këmbëve.

“Njerëzit që janë përpjekur të kalojnë me biçikletë dhe kanë ngecur sepse ka të bëjë me thellësinë e kyçit të këmbës”, tha Burhorn. Balta është aq e trashë sa “ngjitet në këpucët tuaja dhe e bën atë pothuajse si një çizme rreth çizmes tuaj”, shtoi ajo.

Është e paqartë saktësisht se sa njerëz janë të bllokuar në festival, por zakonisht më shumë se 70,000 njerëz marrin pjesë në ngjarjen njëjavore. Ai do të mbahet nga 28 gusht deri më 4 shtator të këtij viti.

Foto: Andrew Hyde

Nuk kishte asnjë raportim për lëndime që nga pasditja e së shtunës, tha për CNN Sean Burke, drejtori i menaxhimit të urgjencës për Qarkun Pershing.

Amar Singh Duggal dhe miqtë e tij arritën të largoheshin nga festivali pasi ecën rreth dy milje në baltë, tha ai për CNN. Ai vlerësoi se atyre iu deshën rreth dy orë për të arritur në një rrugë kryesore, ku ata organizuan që t’i merrnin dhe t’i çonin në Reno, rreth 120 milje me makinë nga terreni i ngjarjes.

“Ne ia dolëm, por ishte ferr i pastër (duke ecur) nëpër baltë”, tha Duggal. “Çdo hap dukej sikur po ecnim me dy gërmadha të mëdha në këmbë”.

Ndërkohë, të pranishmit që zakonisht i kushtojnë kohën e tyre krijimit të artit dhe ndërtimit të komunitetit tani janë gjithashtu të fokusuar në racionimin e furnizimeve dhe trajtimin e çështjeve të lidhjes.

“Ka një gjerësi bande super të kufizuar dhe shumë njerëz në kamp (po) përpiqen të anulojnë fluturimet dhe të organizojnë një kohë të gjatë këtu” për shkak të motit, tha Burhorn për CNN përmes mesazheve me tekst nga një kamp që ka Wi-Fi.

Foto: Andrew Hyde

Megjithatë, kushtet e këqija nuk e kanë ndalur krijimtarinë, tha Burhorn, i cili kishte udhëtuar nga San Francisko.

“Njerëzit po ndërtojnë skulptura balte”, tha ajo.

Andrew Hyde, një tjetër pjesëmarrës i mbërthyer në Burning Man, tha se pavarësisht nga kushtet me baltë që e bëjnë të vështirë ecjen, moti e ka kthyer kuptimin e ngjarjes në rrënjët e tij.

“Ju dilni këtu për të qenë në një klimë të ashpër dhe përgatiteni për këtë”, i tha Hyde gazetares Paula Newton të CNN. “Pra, në shumë mënyra, të gjithë këtu thjesht u bënë miq me fqinjët e tyre dhe kjo është një ngjarje e komunitetit”.

Morali në ngjarje është në rregull dhe në përgjithësi nuk ka panik midis të pranishmëve, tha Hyde, duke përshkruar muzikën që kthehet brenda natës.

Megjithatë, ka shqetësime për reshjet shtesë që shkaktojnë vonesa dhe të panjohurat për përkeqësim të kushteve.

“Unë mendoj se shqetësimi është nëse kemi një shi tjetër”, tha ai. “Njerëzit duhet të kthehen në punët e tyre, në përgjegjësitë që kanë në shtëpi”.

Organizatorët njoftuan të shtunën mbrëma se do të vendosin rimorkio celulare në pozicione të ndryshme, duke konfiguruar sistemin Wi-Fi të organizatës për akses publik dhe duke vendosur autobusë në Gerlach aty pranë për të marrë njerëzit që mund të largohen nga Playa në Reno.

“Ky nuk ka të ngjarë të jetë një operacion 24-orësh në këtë kohë”, tha festivali në një deklaratë në faqen e tij të internetit.

Organizatorët po furnizojnë gjithashtu mjete me katër rrota dhe goma për të gjithë terrenin për të ndihmuar në transportimin e situatave mjekësore dhe situatave të tjera urgjente në pikën e zezë.

Ka pasur njerëz që kanë arritur të ecin në një rrugë kryesore dhe kanë pritur transportin nga organizatorët e festivalit të shtunën mbrëma, tha Zyra e Sherifit të Qarkut Pershing.

Burimet janë sjellë nga e gjithë Nevada veriore për të ndihmuar njerëzit me nevoja mjekësore në bazë të ngjarjes, tha zyra e sherifit.

“Burning Man është një komunitet njerëzish që janë të përgatitur të mbështesin njëri-tjetrin”, tha Burning Man në faqen e saj të internetit. “Ne kemi ardhur këtu duke e ditur se ky është një vend ku ne sjellim gjithçka që na nevojitet për të mbijetuar. Është për shkak të kësaj që ne të gjithë jemi të përgatitur mirë për një ngjarje moti si kjo”.

“Ne kemi bërë stërvitje tavoline për ngjarje si kjo”, shtuan organizatorët. “Ne jemi të angazhuar me kohë të plotë në të gjitha aspektet e sigurisë dhe shikojmë përpara Eksodin tonë si prioritetin tonë të ardhshëm”. /Telegrafi/

The post Së paku një i vdekur dhe mbi 70 mijë njerëz të ngecur në festivalin ‘Burning Man’, pas shirave të rrëmbyeshëm në Nevada appeared first on Telegrafi.

Written by

Comments

This post currently has no comments.

Leave a Reply


 • cover play_circle_filled

  01. Cyborgphunk
  Grover Crime, J PierceR

  file_download
 • cover play_circle_filled

  02. Glitch city
  R. Galvanize, Morris Play

  add_shopping_cart
 • cover play_circle_filled

  03. Neuralink
  Andy Mart, Terry Smith

  add_shopping_cart
 • cover play_circle_filled

  04. Chemical happyness
  Primal Beat, Kelsey Love

  add_shopping_cart
 • cover play_circle_filled

  05. Brain control
  Grover Crime

  add_shopping_cart
 • cover play_circle_filled

  01. Neural control
  Kenny Bass, Paul Richards

  add_shopping_cart
 • cover play_circle_filled

  02. Prefekt
  Kenny Bass, Paul Richards, R. Galvanize

  add_shopping_cart
 • cover play_circle_filled

  03. Illenium
  Grover Crime, J PierceR

  add_shopping_cart
 • cover play_circle_filled

  04. Distrion Alex Skrindo
  Black Ambrose, Dixxon, Morris Play, Paul Richards

  add_shopping_cart
 • cover play_circle_filled

  Live Podcast 010
  Kenny Bass

 • cover play_circle_filled

  Live Podcast 009
  Paula Richards

 • cover play_circle_filled

  Live Podcast 008
  R. Galvanize

 • cover play_circle_filled

  Live Podcast 007
  Kenny Bass

 • cover play_circle_filled

  Live Podcast 006
  J PierceR

 • cover play_circle_filled

  Live Podcast 005
  Gale Soldier

 • cover play_circle_filled

  Live Podcast 004
  Kelsey Love

 • cover play_circle_filled

  Live Podcast 003
  Rodney Waters

 • cover play_circle_filled

  Live Podcast 002
  Morris Play

 • cover play_circle_filled

  Live Podcast 001
  Baron Fury

play_arrow skip_previous skip_next volume_down
playlist_play